16512

هدست واقعیت مجازی اپل آیفون Apple iphone

هدست واقعیت مجازی آیفون اپل apple iOS 1

پس از انتشار گزارش مالی اپل از عملکرد سه ماهه اش در پایان سال 2015، مدیر عامل این شرکت در جمع سرمایه گذاران و سهام داران، در پاسخ به پرسشی مرتبط به واقعیت مجازی بیان نمود که این فناوری “جنبه های جذابی” دارد.

به گزارش فایننشال تایمز، گویا این جنبه ها به حدی برای آقای کوک جذاب بوده اند که وی چند صد نفر را به توسعه فناوری مورد بحث گماشته است.

بخش بزرگی از تیم توسعه واقعیت مجازی در کوپرتینو از سوی شرکتی تامین می شود به نام Lytro که مدتی پیش تحت تملک اپل درآمد؛ شرکتی که پیش از این، «کینکت» را برای مایکروسافت ساخته بود.

از سوی دیگر اندکی پیش خبر رسید که اپل استارتاپ «Flyby Media» را نیز به تملک خود درآورده است؛ شرکتی کوچک که به توسعه فناوری واقعیت مجازی از طریق موبایل های هوشمند کمک می کند. لازم به ذکر است که همین تیم کمک های شایان ذکری به «گوگل» در خصوص توسعه بخش نرم افزاری «پروژه تانگو» کرد.

هدست واقعیت مجازی آیفون اپل apple iOS

بر اساس گفته منبع یاد شده، اپل ماه هاست که مشغول توسعه و ساخت نمونه های اولیه از هدست خود بوده و تا کنون چند مدل از آن را نیز به تولید رسانده است. در این میان باید افزود که هنوز مشخص نیست که اپل تکنولوژی واقعیت مجازی را برگزیده یا واقعیت افزوده.

شرکت مورد اشاره در واقع با ساخت چنین محصولی تصمیم دارد با هدست ریفت از آکیلس و فیسبوک و همچنین هولولنز از مایکروسافت به رقابت بپردازد و از طرفی، تصمیم دارد درآمدهای خود را فراتر از آیفون ببرد.

هنوز مشخص نیست که اپل چه زمانی تصمیم بر ارائه این هدست دارد و حتی هنوز نمی دانیم که تلاش های اپل را باید رقیبی برای گوگل کاردبورد و Gear VR سامسونگ بدانیم یا محصولی نظیر هولولنز مایکروسافت که بیشتر به سوی واقعیت افزوده سوق پیدا می کند. در هر حال، فیننشال تایمز گزارش می دهد که افراد آگاه به برنامه های اپل خبر داده اند که دو تیم مجزا برای فناوری های واقعیت مجازی و افزوده اکنون در اپل مشغول به کار هستند.

شایان ذکر است که این دومین تلاش شرکت مورد بحث در زمینه توسعه فناوری واقعیت مجازیست. در سال های ابتدایی هزاره سوم استیو جابز هم به این فناوری علاقمند می شود و می خواهد محصولی در همین رابطه ارائه دهد اما گفته می شود به نظر او، تکنولوژی آن زمان هنوز برای این کار کافی نبوده و نمی توانسته تجربه کاربری مطلوبی به افراد بدهد.

 

ثبت پتنت هدست واقعیت مجازی توسط اپل: 

اپل اجازه‌ی ساخت دستگاه هدست واقعیت مجازی را دریافت کرد. این دستگاه که شباهت بسیاری به هدست‌های Cardboard گوگل و Gear VR سامسونگ دارد، برای لذت بردن از بازی‌ها و محتواهای چند رسانه‌ای، نیاز است که یک آیفون یا آیپاد را درون آن قرار دهید. یک دستگاه ریموت نیز برای کنترل هدست فراهم شده تا کاربر تعامل مستقیم با هدست نداشته باشد.

اپل ادعا می‌کند که این پتنت در سال 2008 ثبت شده و قبل از ساخت هدست‌های Cardboard گوگل و Gear VR سامسونگ، ایده‌ی هدست مجازی را در سر داشت و به تازگی اجازه ساخت آن داده شده است. هدست اپل عملکرد مشابهی دارد اما برای استفاده حتما باید آیفون به آن متصل شود، در این حالت آیفون عملکرد صفحه نمایش واقعیت مجازی را خواهد داشت. بطور خلاصه، دستگاه واقعیت مجازی اپل دارای باتری یدکی برای قدرت بیشتر، حافظه‌ی اضافی برای ذخیره رسانه، سیستم خنک کننده و دکمه‌های سخت افزاری است که این دستگاه توسط گفتار نیز قابل کنترل است. علاوه بر این، دوربین این دستگاه قابلیتی به نام “تصویر در تصویر” دارد که به کاربر اجازه می‌دهد هنگام بازی کردن، تصاویری از اطراف خود نیز در اختیار داشته باشد.

شرکت‌های دیگری تلاش بسیاری کرده بودند تا دستگاهی مشابه کاردبورد برای استفاده با آیفون بسازند؛ از جمله هدست‌های Zeiss VR One و Pinc VR، اما اکنون اپل قصد دارد هدست خود را بسازد. در مصاحبه‌ای که مجله‌ی نیویورکر با جانی آیو طراح ارشد کمپانی اپل داشت، او گفت که اپل قصد ساخت گجت‌های پوشیدنی چشم را داشت اما به دلیل علاقه‌ی کاربران، ایده‌ی دست‌بند و اپل‌واچ را توسعه دادیم.

این پتنت نشان می‌دهد که اپل هدست واقعیت مجازی با تلفن همراه در نظر گرفته و پیش بینی می‌شود در آینده نزدیک پیشرفت زیادی داشته باشد.

توجه: در حال حاضر هنوز هدست واقعیت مجازی شرکت اپل برای گوشی های iPhone به بازار عرضه نشده است

در حال حاضر با کیفیت ترین و به صرفه عینک واقعیت مجازی موبایلی در ایران که به صورت نهایی عرضه شده، هدست VR BOX 2 می باشد،جهت خرید و مشاهده مشخصات بر روی عکس زیر کلیک نمایید.

هدست vr box 2